Skuteczne metody dbania o zdrowie

Wiele osób bardzo zaniedbuje swój organizm. Nastawia go na niemałą próbę wytrzymałości, kiedy przyjmuje wyłącznie niezdrową i przetworzoną żywność, dodatkowo zaniedbując aktywność fizyczną. Prowadzi to do bardzo wielu chorób i dolegliwości, które odczuwalne są w różnych obszarach ciała. Jest to sygnał od organizmu, że należy czym prędzej zmienić niedobre przyzwyczajenia i zdecydować się na diametralnie odmienny styl życia.

Zdrowa dieta

Podstawą zdrowia i dobrego samopoczucia jest bogata w witaminy i mikro-elementy, zróżnicowana dieta. Dlatego zamiast objadać się słodyczami i fast-foodem, lepiej zdecydować się na samodzielne przygotowanie posiłku, opartego na produktach zalecanych przed dietetyków i lekarzy. Należą do nich przede wszystkim warzywa i owoce, ale również produkty zbożowe, białe mięso czy lekki nabiał. Zmiany w diecie wprowadzać można stopniowo i zastąpić ulubione smakołyki ich zdrowymi odpowiednikami.

Aktywność fizyczna

Oznaką zdrowia jest smukłe i wysportowane ciało. Jednak ćwiczyć warto nie tylko ze względu na możliwość poprawy sylwetki, ale również wiele korzyści fizjologicznych i psychologicznych. Aktywny organizm szybciej spala kalorie, ma dużo szybszą przemianę materii oraz posiada dużo energii oraz jej bardzo wytrzymały. Regularnie uprawiany sport wpływa również na samopoczucie psychiczne, ponieważ podczas intensywnych ćwiczeń w mózgu wydzielają się endorfiny, czyli hormon szczęścia. Aktywność fizyczna pomaga również zdystansować się od problemów i nabrać lepszej samoświadomości.

Odpoczynek

Na zdrowie wpływ ma nie tylko fizyczna praca nad sobą oraz przestrzeganie restrykcyjnej diety. Czasem warto sobie po prostu odpuścić, zrelaksować i zająć czymś sprawiającym przyjemność. Dla jednych jest to całkowita bierność i oddanie się ulubionej książce, a drudzy nawet odpoczywać lubią aktywnie i np. pójść na długi spacer. Najważniejsze jednak, aby prawidłowo rozpoznawać sygnały swojego ciała i wiedzieć, kiedy potrzebuje ono mobilizacji do konkretnego zajęcia.

Zdrowie i medycyna

Dzięki pandemii koronawirusa branża medyczna ogromnie zyskała na znaczeniu. Można powiedzieć, że sektor ten świetnie wykorzystał szansę, która się przed nim w tej niezwykle trudnej sytuacji pojawiła. To jednak nie koniec. Dziś przed branżą medyczną roztaczają się obecnie fantastyczne perspektywy. Sektor ten jest obecnie w fazie poważnych przemian, w coraz większym stopniu pojawiają się w jego ramach innowacje produktowe czy nowe technologie, co oczywiście jest bardzo korzystne dla inwestorów.

Wiele rozwiązań, które w czasie pandemii COVID-19 weszły na stałe do głównego nurtu w świecie medycyny, takich jak choćby teleporady, będą cały czas się rozwijać i zyskiwać na znaczeniu. Firmy dostarczające na rynek takie innowacyjne rozwiązania dla branży ochrony zdrowia mają zatem szansę na wysoki i stabilny wzrost w przyszłości.

Co więcej, nie wolno zapominać, że medycyna jest branżą, której potrzebuje każdy człowiek – bez względu na to, gdzie mieszka, ile ma lat, jakiej jest płci i jaki zawód wykonuje. Ten aspekt nigdy się nie zmieni i z tego powodu branża medyczna po prostu musi się ciągle rozwijać – zwłaszcza w sektorze prywatnym.

Rynek medyczny w Polsce jest wciąż nieskonsolidowany. Zazwyczaj silne oraz uznane centra medyczne posiadają tylko jedną lokalizację, nie korzystając tym samym z efektu skali działalności operacyjnej. Powoduje to także często u pacjentów konieczność dalekich podróży, jeśli chcą otrzymać najlepsze usługi. Co ciekawe, wyjątkiem od tej reguły jest choćby kardiologia, która na przestrzeni ostatnich lat została skonsolidowana przez jednego lokalnego gracza przy wsparciu funduszu private equity. Pokazuje to, że rynek medyczny w Polsce jest już gotowy na dalszą konsolidację w innych obszarach, takich jak na przykład ortopedia, okulistyka czy chirurgia.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się zatem specjalizacja mniejszych jednostek w podstawowych usługach oraz “podłączenie się” pod większe jednostki, które w razie potrzeby świadczą pełen zakres specjalistycznych usług. Im mocniej ten trend się rozwija, tym więcej zyskują na tym większe jednostki – czyli te, które mogą skupić się na dalszych inwestycjach w infrastrukturę i sprzęt. Stwarza to potencjał do współpracy z prywatnymi inwestorami, choćby w roli dostawców sprzętu czy partnerów w zarządzaniu całymi oddziałami.

Branża medyczna okazuje się mocno zróżnicowana pod względem zapotrzebowania na pracowników, wymagań i perspektyw oferowanych zarówno na początkowych, jak i późniejszych etapach kariery.

Największe szanse na pracę ma w Polsce pielęgniarka. Nie powoduje to jednak masowego garnięcia się do tego zawodu, mimo iż perspektywy zatrudnienia nie spadną na pewno przez przynajmniej kilka lat. W sektorze szykują się ustawowe podwyżki – nawet do kwoty 5250 zł brutto, ale dotyczyć będą one jedynie pielęgniarek z dyplomem magistra w pielęgniarstwie lub położnictwie oraz specjalizacją ( to dopiero od 2021 roku).

O ile w aptekach nie ma zbyt dużego zapotrzebowania na pracowników i nic nie wskazuje na to, by mogło się to zmienić, o tyle farmaceutów szukają koncerny farmaceutyczne. Nie zawsze jest to praca badawcza. Często farmaceuci obejmują stanowiska specjalisty w dziale rozwoju czy innowacji, product managera. Coraz częściej, oczekuje się od nich wykształcenia na poziomie doktoratu. Osoba posiadająca taki poziom wykształcenia może też zarobić znacznie więcej, nawet powyżej 10 000 zł.

Kierunki, które jeszcze kilka lat temu kończyły się bezrobociem, dziś dają perspektywy. Osób, które ukończyły kierunki związane z biologią, chemią, biotechnologią, mikrobiologią, genetyką, biologią molekularną, poszukują wielkie zagraniczne koncerny i mniejsze rodzime startupy.

Ofert pracy przybywa, bo biotechnologia rozwija się w błyskawicznym tempie. Nie zawsze jednak są to oferty skoncentrowane na pracy laboratoryjnej bądź technicznej – znacznie częściej firmy poszukują sprzedawców B2B (np. oferujących analizy molekularne dedykowane rolnictwu, branży kosmetycznej czy weterynaryjnej), osób odpowiedzialnych za obsługę klienta czy prowadzenie projektów. Na takich stanowiskach niezbędna jest nie tylko wiedza merytoryczna, ale również umiejętności budowania kontaktu i utrzymywania relacji z klientami. I oczywiście chęć do tego, by zamiast pracą przy szalkach zająć się sprzedażą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *