Kanapki dietetyczne

Odchudzanie to czasochłonny proces i należy pamiętać o właściwej diecie. Kanapki sprawdzają się zawsze i mogą być wykorzystywane nawet na diecie odchudzającej, szczególnie jeżeli będą dietetyczne.

Kanapki dietetyczne na śniadanie

Śniadanie daje siłę na cały dzień, jest naszym motorem napędowym i pozwala na rozpoczęcie dnia w dobrym humorze. Poza tym dietetyczne kanapki z rana pozwalają pobudzić metabolizm do pracy, jeżeli nic nie zjesz o poranku, to twój organizm będzie skołowany i nie będzie wiedział, co się dzieje. Dostarczenie sobie “paliwa” od samego rana sprawia, że żołądek zaczyna wytwarzać kwas żołądkowy, a jelita zaczynają pracować, energia jest uwalniana stopniowo. Zjedzenie śniadania jest bardzo ważne. Jedzenie kanapek na śniadanie to bardzo polski zwyczaj. Włoski i Francuzi na pierwszy posiłek wybierają słodkie ciasteczka, rogaliki z dżemem oraz kawę. W Stanach Zjednoczonych czy w Anglii je się tłuste, obfite śniadania, w których często pojawiają się jajka, bekon i parówki. W krajach takich jak Grecja śniadanie jest pełne świeżych, smacznych owoców. Kanapki dietetyczne są doskonałym pomysłem na szybkie i smaczne śniadanie. Ich przygotowanie zajmie dosłownie kilka chwil, można je zjeść nawet w biegu, a dodatkowo są smaczne i pożywne.

Przykładowy przepis na kanapkę dietetyczą na śniadanie:

Pasta kanapkowa z surimi

kanapki dietetyczne na śniadanie

Składniki:
150g surimi
2 jajka ugotowane na twardo
łyżka majonezu (w wersji dietetycznej można zastąpić jogurtem naturalnym)
sól, pieprz

Przygotowanie:
Paluszki surimi i jajka kroimy w drobną kostkę, dodajemy majonez (jogurt) i mieszamy wszystkie składniki. Przyprawiamy solą i pieprzem. Podajemy na tostach lub bagietce z pomidorem i sałatą.

Pasty kanapkowe – dietetyczne propozycje

Pasty kanapkowe doskonale urozmaicają naszą dietę i są smacznym dodatkiem. Przygotuj jedną z poniższych propozycji!

Pasta z awokado jest bogata w zdrowe tłuszcze oraz witaminy. Miękkie awokado rozgnieć widelcem, wymieszaj z odrobiną soku z cytryny, oliwą z oliwek, solą i pieprzem. Możesz do tego dodać pokrojoną rzodkiewkę, pietruszkę lub kawałki cebulki i pomidora. Taka pasta może być zjadana solo lub w towarzystwie wędlin.

Pasta jajeczNa to klasyczna, polska pasta, która smakuje każdemu. Jajka rozdrobnij i wymieszaj z jogurtem oraz przyprawami.

Pasta z makreli to doskonałe źródło kwasów omega-3! Wystarczy kupić wędzoną makrelę, rozdrobnić ją i wymieszać z odrobiną cebulki. Taka pasta bardziej nadaje się do spożycia w domu niż w pracy, w końcu ryba pachnie dosyć intensywnie.

Odpowiednie pieczywo

Kiedy chcesz przygotować kanapki, to nie może zabraknąć chleba, ale jak wybrać odpowiednie pieczywo? Przede wszystkim powinno to być wysokiej klasy pieczywo razowe, czyli takie przygotowane z najbardziej wartościowej mąki. Zawiera ono naprawdę dużo błonnika, który ma zbawienny wpływ na układ trawienny i pomaga oczyścić nasz organizm ze złogów, które znajdują się w jelitach. Wybieraj pieczywo na naturalnym zakwasie, które nie ma w składzie dodatkowych barwników i konserwantów.

Dietetyczne kanapki do pracy

Jeżeli chcesz zabrać dietetyczne i zdrowe kanapki do pracy, to musisz postarać się o to, aby zachowały świeżość przez kilka godzin. Aby chleb nie wysechł, włóż go do specjalnego pojemnika lub zawiń w folię spożywczą.

Dietetyczne kanapki na imprezę

Kanapki dietetyczne to również świetna potrawa na bankiety i imprezy firmowe. Szczególnie, że jest coraz więcej firm, które pomagają w organizacji imprez, nawet tych dietetycznych 😉

Zdrowie i medycyna

Problemy z brakami kadrowymi wśród specjalistów i personelu pomocniczego przekładają się na niską dostępność usług medycznych. Jest to jeden z najgorzej ocenianych aspektów funkcjonowania służby zdrowia. Według badań CBOS aż 82% Polaków uważa, że ciężko jest umówić się na wizytę u specjalisty, a 71% negatywnie ocenia dostępność personelu w szpitalach.

Problem ten pogłębia biurokratyzacja placówek medycznych. Według raportu NIK lekarze poświęcają 33% swojego czasu na wypełnianie dokumentacji medycznej i inne czynności administracyjne podczas wizyty stacjonarnej i aż 43% podczas teleporady.

Pierwszym krokiem w zwiększaniu dostępności personelu medycznego powinno być zatem efektywne wykorzystanie czasu już zatrudnionych specjalistów. Można to zrobić np. przez:

  • stosowanie podejścia digital first wobec pacjentów, zgodnie z którym pierwszy wywiad medyczny przeprowadza się zdalnie, by ocenić konieczność skierowania na wizytę osobistą,
  • integracje systemów informatycznych (np. z narzędziami do obsługi diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej), 
  • automatyzację przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi placówkami, co usprawni podejmowanie decyzji o leczeniu,
  • cyfryzację procesów administracyjnych (prowadzenie rejestrów elektronicznej dokumentacji medycznej),
  • wdrożenie systemów do automatyzacji rejestracji wizyt, które m.in. przypominają pacjentom o terminie konsultacji i zmniejszają liczbę „okienek” w grafikach lekarzy.

Każda automatyzacja, która pozwala odciążyć personel medyczny od żmudnych i powtarzalnych zadań, przekłada się na większą dostępność usług, wyższy poziom satysfakcji pacjentów i lepsze doświadczenia samych medyków. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w kontekście zmniejszania braków kadrowych i zachęcania wykwalifikowanych specjalistów do pracy w polskich firmach. 

Przyszłość nowych technologii w medycynie rysuje się w jasnych barwach – co do tego nie można mieć nawet cienia wątpliwości. Całodobowa dostępność czy nieustanny wzrost popularności akcesoriów do monitorowania funkcji organizmu (takich jak pulsometry, krokomierze) otwierają przed telemedycyną gigantyczne możliwości. Co więcej, pojawia się coraz więcej firm i startupów produkujących urządzenia, które ułatwiają zapewnienie lepszej opieki medycznej przez Internet.

Już dziś, spełniając zapotrzebowanie w zakresie telemedycyny, rośnie rynek produktów umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia. Według szacunków ekspertów, wartość tego rynku do końca 2027 roku na całym świecie ma wynieść 43 miliardy dolarów. Jego rozwój jest zgodny z najnowszymi trendami, które mają optymalizować działalność placówek medycznych poprzez zapewnienie pacjentom w jak najszerszym zakresie opieki w miejscu zamieszkania oraz interweniowanie tylko w koniecznych sytuacjach. Przewiduje się również, że cały globalny rynek opieki zdrowotnej online będzie rosnąć w tempie 14,5% rok do roku, co oznacza że w 2027 roku może on osiągnąć wartość 230,6 miliarda USD.

W ubiegłym roku branża medyczna ogromnie zyskała na znaczeniu. Ze względu na pandemię koronawirusa, sektor ten stał się pierwszoplanową postacią na największych światowych rynkach kapitałowych. Co więcej, ten trend cały czas trwa. Nic dziwnego, ponieważ cały czas mamy do czynienia z branżą o fantastycznych perspektywach, związanych z ciągłym rozwojem nowych technologii, nowych metod leczenia oraz postępującą cyfryzacją, w tym wprowadzaniem rozwiązań w zakresie e-zdrowia. Przodują w tym firmy prywatne, które są pionierami we wprowadzaniu nowoczesnych narzędzi ułatwiających stawianie diagnozy oraz leczenie i wpływających na podnoszenie jakości oferowanych świadczeń.

Wprowadzanie nowoczesnych technologii w branży medycznej w ogromnym stopniu przyspieszyła pandemia COVID-19. Wprowadzony lockdown podczas jej pierwszych tygodni wprost wymusił realizowanie na szerszą skalę świadczeń zdrowotnych za pomocą narzędzi zdalnych – i to nie tylko tradycyjnych rozmów telefonicznych, ale także czatów czy wideorozmów, często z wykorzystaniem narzędzi umożliwiających również badanie pacjenta “na odległość”.

W efekcie już dziś telemedycyna to forma świadczenia usług medycznych i opieki zdrowotnej łącząca w sobie elementy telekomunikacji, informatyki oraz medycyny. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii pozwala ona przełamywać geograficzne bariery i wymieniać specjalistyczne informacje. Umożliwia także oczywiście przeprowadzenie diagnozy na odległość, i to właśnie jest jej najczęstszym zastosowaniem.

Idea telemedycyny została przygotowana przede wszystkim z myślą o osobach, których stan bądź możliwości pojawienia się na zwykłej wizycie w gabinecie są ograniczone. Jednak szybko okazało się, że z dobrodziejstwa e-wizyty mogą skorzystać wszyscy, bo wiele problemów zdrowotnych nie wymaga wizyty i osobistego zbadania przez lekarza. Teleporady są szczególnie rekomendowane w prostych i częstych zachorowaniach, takich jak infekcje górnych dróg oddechowych czy alergie sezonowe lub skórne, lecz mają również zastosowanie do postawienia wstępnego rozpoznania i zlecenia badań przed wizytą u specjalisty, a nawet jako forma kontroli leczenia, przepisania recepty i w wielu innych sytuacjach u chorych przewlekle. Czyli w praktyce można stwierdzić, że telemedycyna jest dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *