Ćwiczenia fizyczne pełnią bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka, bezpośrednio wpływając na jego kondycję fizyczną oraz psychiczną. To właśnie dzięki nim organizm ma siłę zmagać się z wieloma codziennymi obowiązkami, jest bardziej odporny na wiele chorób oraz może utrzymać samopoczucie na wysokim, stabilnym poziomie. Jednak we wszystkim należy zachować umiar, a każda sesja treningowa powinna być rozplanowana razem z uwzględnieniem odpowiedniej ilości czasu na odpoczynek i regenerację.
Optymalny przebieg ćwiczeń
Każda aktywność fizyczna powinna być adekwatna pod względem intensywności, długotrwałości oraz częstotliwości do stopnia zaawansowania i wytrzymałości ćwiczącego. Dlatego początkujący nie powinni zaczynać treningów od bardzo wysoko zawieszonej poprzeczki, a dopiero każdy kolejny postęp traktować jako powód do zwiększenia obciążeń lub wydłużenia dystansu. Dopiero z czasem organizm zacznie czerpać korzyści z intensywniejszych ćwiczeń.
Jak często należy ćwiczyć?
W przypadku dobrze rozplanowanego planu treningowego, wszystkie sesje przeznaczone na ćwiczenia i dni odpoczynku powinny być optymalnie dopasowane do potrzeb ćwiczącego. Aby skutecznie zadbać o zdrowie, należy stosować się do planu i trzymać się wyznaczonego celu. Jednak z każdym kolejnym treningiem organizm wzmacnia się, dlatego może wykonywać coraz dłuższe i częstsze ćwiczenia. Jeżeli energia dopisuje, a ćwiczący nie odczuwa w związku z treningiem żadnych dolegliwości, nadwyrężeń oraz przemęczenia, nie ma powodu aby przerywał aktywność fizyczną.
Kiedy należy odpocząć?
W ćwiczeniach fizycznych bardzo ważna jest regularność, ale czasem organizm może odmówić posłuszeństwa. Ponieważ treningi wymagają odpowiedniej diety, bardzo często okazuje się ona niedostatecznie dopasowana do faktycznego zapotrzebowania organizmu. Wysiłek fizyczny wypłukuje z ciała wiele mikroelementów, które muszą zostać uzupełnione, a sam organizm zregenerowany. Wówczas ciało wysyła sygnały takie jak zmęczenie, brak energii lub ból mięśni. To znak, że trzeba sobie odpuścić.
Wartość eksportu polskich wyrobów medycznych rośnie w tempie dwucyfrowym i ta dynamika powinna się utrzymać w kolejnych latach. Nasze krajowe produkty stają się coraz bardziej konkurencyjne nie tylko w Europie, ale także na rynkach amerykańskich i azjatyckich. Coraz więcej polskich firm jest zainteresowanych ekspansją na rynki zagraniczne, poszerzając tym samym portfolio dostępnych na polskim rynku wyrobów.
Rynek polskich producentów wyrobów medycznych składa się głównie z małych i średnich firm, które są elastyczne i szybko przystosowują się do zmieniających się potrzeb rynku czy też wymagań i oczekiwań pacjentów. Nie należy jednak zapominać, że mamy też firmy z globalnym doświadczeniem, które osiągnęły już ogromne sukcesy międzynarodowe i od lat eksportują swoje produkty do ponad 90 krajów na całym świecie.
W czołówce polskich produktów eksportowych znajdują się m.in.: meble medyczne, narzędzia chirurgiczne, implanty ortopedyczne, urządzenia ortopedyczne, aparatura elektrodiagnostyczna, sterylizatory medyczne, specjalistyczne opatrunki czy przyrządy i urządzenia okulistyczne.
Polska należy do grona czołowych producentów środków chłonnych w Europie Środkowo-Wschodniej i jest jednym z największych w Europie. do zalet polskich produktów medycznych można zaliczyć wysoką jakość w połączeniu z przystępną ceną, niezawodność, kompatybilność z wyrobami innych producentów oraz elastyczność w podejściu do wymagań klienta.
W dobie pandemii, z oczywistych względów, na największy rozwój mogą liczyć wszelkie rozwiązania z zakresu telemedycyny, umożliwiające leczenie i diagnostykę pacjenta na odległość. Z drugiej strony, pandemia wciąż pokazuje, że firmy reprezentujące sektor wyrobów medycznych muszą na bieżąco reagować na nowe ograniczenia i potrzeby rynku, a także odznaczać się innowacyjnym podejściem. A to znaczy, że trendy na rynku wyrobów medycznych mogą się zmieniać w zależności od sytuacji.
Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się razem z pandemią. W kolejnych latach branża medyczna koncentrować się będzie na takich trendach, jak starzenie się społeczeństw, aplikacje zdrowotne i fitnessowe, telemedycyna czy wirtualna diagnostyka. Produkty i technologie nielekowe z tych właśnie obszarów znajdą się wysoko na liście wydatków Polaków. W efekcie można spodziewać się wzrostu prywatnych nakładów na ochronę zdrowia, w tym na wyroby medyczne.
Wydatki na zdrowie stanowią ok. 5% całkowitych wydatków gospodarstw domowych i utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat. Największa część wydatków na zdrowie jest przeznaczana na zakup leków – zarówno tych dostępnych na receptę, jak też OTC, czyli produktów wydawanych bez recepty.
Negatywny wpływ każdej kolejnej fali pandemii koronawirusa na społeczeństwo i gospodarkę jest i będzie coraz większy. W związku z tym wydatki Polaków na usługi i produkty niezwiązane bezpośrednio z COVID-19, również te dokonywane w sektorze opieki zdrowotnej, będą stale rosły.
Dynamika cen może się różnić w zależności od konkretnej grupy produktów, ale powszechny wzrost cen surowców, produktów i usług wskazywałby na podobny trend w branży wyrobów medycznych.
Wyroby medyczne to szeroka, różnorodna i niezwykle innowacyjna kategoria produktów, obejmująca 500 000 wyrobów, takich jak przedmioty ortopedyczne i rehabilitacyjne, opatrunki specjalistyczne, implanty, szwy, jak również specjalistyczny sprzęt diagnostyczny.