Ciekawe metody aktywnego spędzania czasu

Aktywne spędzanie czasu jest bardzo dobrym sposobem na wypełnienie wolnych chwil. Zamiast marnować czas przed telewizorem, lepiej zmusić organizm do odrobiny wysiłku i zadbać o własne zdrowie. Pozwala to nie tylko na zwiększenie odporności, wytrzymałości i ogólnej wydolności organizmu, ale również wpływa na samopoczucie i ogólną kondycję psychiczną. Istnieje wiele sposobów na aktywną rozrywkę, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla ilości wolnego czasu oraz zainteresowań.

Aktywność sportowa

Najpopularniejszą metodą odreagowania codziennych problemów jest uprawianie sportu. Ćwiczyć warto szczególnie na dworze, ponieważ dzięki temu mózg ma okazję lepiej się dotlenić. Czas spędzać można biegając, jeżdżąc na rowerze czy korzystając z publicznych siłowni na świeżym powietrzu. Rutyna tego typu wyrabia bardzo dobre przyzwyczajenia i nawyki, które odwzajemniają się doskonałym samopoczuciem i ogólnym zadowoleniem związanym z faktem uprawiania sportu.

Relaksująca aktywność

Wolny czas na zewnątrz można spędzać również w mniej intensywny, ale równie aktywny sposób. Do bardziej lekkich zajęć tego typu zaliczyć można m.in. spacery, na które wybrać można się samotnie lub w towarzystwie ukochanej osoby albo psa. Wiele osób praktykuje również nordic walking, krótkie przebieżki lub spokojne wycieczki rowerowe. To idealny sposób na wypełnienie wolnego czasu i okazja do podziwiania przyrody, a także wielu ciekawych i niezwiedzonych do tej pory okolic.

Inne sposoby na aktywne spędzanie czasu

Osobom pragnącym nie tylko rozerwać się lub zrelaksować, ale również poznać nowe umiejętności i czegoś się nauczyć, polecić można np. lekcje tańca, wyprawę na basen lub zajęcia fitness. Bardzo często zajęcia prowadzone są grupowo, dzięki czemu spędzanie wolnego czasu może być nie tylko aktywne, ale również skłaniać do integracji, dzięki czemu poznać można wielu ciekawych ludzi. W każdej z tych dziedzin odnaleźć mogą się zarówno osoby początkujące, jak i bardziej zaawansowane, dzięki czemu każdy ma szansę znaleźć coś dla siebie.

Zdrowie i medycyna

Przyszłość nowych technologii w medycynie rysuje się w jasnych barwach – co do tego nie można mieć nawet cienia wątpliwości. Całodobowa dostępność czy nieustanny wzrost popularności akcesoriów do monitorowania funkcji organizmu (takich jak pulsometry, krokomierze) otwierają przed telemedycyną gigantyczne możliwości. Co więcej, pojawia się coraz więcej firm i startupów produkujących urządzenia, które ułatwiają zapewnienie lepszej opieki medycznej przez Internet.

Już dziś, spełniając zapotrzebowanie w zakresie telemedycyny, rośnie rynek produktów umożliwiających zdalne monitorowanie stanu zdrowia. Według szacunków ekspertów, wartość tego rynku do końca 2027 roku na całym świecie ma wynieść 43 miliardy dolarów. Jego rozwój jest zgodny z najnowszymi trendami, które mają optymalizować działalność placówek medycznych poprzez zapewnienie pacjentom w jak najszerszym zakresie opieki w miejscu zamieszkania oraz interweniowanie tylko w koniecznych sytuacjach. Przewiduje się również, że cały globalny rynek opieki zdrowotnej online będzie rosnąć w tempie 14,5% rok do roku, co oznacza że w 2027 roku może on osiągnąć wartość 230,6 miliarda USD.

Rynek medyczny w Polsce jest wciąż nieskonsolidowany. Zazwyczaj silne oraz uznane centra medyczne posiadają tylko jedną lokalizację, nie korzystając tym samym z efektu skali działalności operacyjnej. Powoduje to także często u pacjentów konieczność dalekich podróży, jeśli chcą otrzymać najlepsze usługi. Co ciekawe, wyjątkiem od tej reguły jest choćby kardiologia, która na przestrzeni ostatnich lat została skonsolidowana przez jednego lokalnego gracza przy wsparciu funduszu private equity. Pokazuje to, że rynek medyczny w Polsce jest już gotowy na dalszą konsolidację w innych obszarach, takich jak na przykład ortopedia, okulistyka czy chirurgia.

W ostatnich latach coraz popularniejsza staje się zatem specjalizacja mniejszych jednostek w podstawowych usługach oraz “podłączenie się” pod większe jednostki, które w razie potrzeby świadczą pełen zakres specjalistycznych usług. Im mocniej ten trend się rozwija, tym więcej zyskują na tym większe jednostki – czyli te, które mogą skupić się na dalszych inwestycjach w infrastrukturę i sprzęt. Stwarza to potencjał do współpracy z prywatnymi inwestorami, choćby w roli dostawców sprzętu czy partnerów w zarządzaniu całymi oddziałami.

Problemy z brakami kadrowymi wśród specjalistów i personelu pomocniczego przekładają się na niską dostępność usług medycznych. Jest to jeden z najgorzej ocenianych aspektów funkcjonowania służby zdrowia. Według badań CBOS aż 82% Polaków uważa, że ciężko jest umówić się na wizytę u specjalisty, a 71% negatywnie ocenia dostępność personelu w szpitalach.

Problem ten pogłębia biurokratyzacja placówek medycznych. Według raportu NIK lekarze poświęcają 33% swojego czasu na wypełnianie dokumentacji medycznej i inne czynności administracyjne podczas wizyty stacjonarnej i aż 43% podczas teleporady.

Pierwszym krokiem w zwiększaniu dostępności personelu medycznego powinno być zatem efektywne wykorzystanie czasu już zatrudnionych specjalistów. Można to zrobić np. przez:

  • stosowanie podejścia digital first wobec pacjentów, zgodnie z którym pierwszy wywiad medyczny przeprowadza się zdalnie, by ocenić konieczność skierowania na wizytę osobistą,
  • integracje systemów informatycznych (np. z narzędziami do obsługi diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej), 
  • automatyzację przepływu informacji pomiędzy poszczególnymi placówkami, co usprawni podejmowanie decyzji o leczeniu,
  • cyfryzację procesów administracyjnych (prowadzenie rejestrów elektronicznej dokumentacji medycznej),
  • wdrożenie systemów do automatyzacji rejestracji wizyt, które m.in. przypominają pacjentom o terminie konsultacji i zmniejszają liczbę „okienek” w grafikach lekarzy.

Każda automatyzacja, która pozwala odciążyć personel medyczny od żmudnych i powtarzalnych zadań, przekłada się na większą dostępność usług, wyższy poziom satysfakcji pacjentów i lepsze doświadczenia samych medyków. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny w kontekście zmniejszania braków kadrowych i zachęcania wykwalifikowanych specjalistów do pracy w polskich firmach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *